לאהוב את החיים בלי למרות, בלי כש…, בלי אם רק. פשוט לאהוב, אחרת אני כובשת ונכבשת ולא חלק מהחיים

לא יודעת למה דווקא זו הכותרת שעלתה לי לראש. אולי כי החבר שלי שוכב על הגב וקצת נוחר וזה משהו שאפשר לפרש להמון כיוונים, וכל הזמן האתגר הוא לחזור למה שיש בלי לתת למחשבות המצמצמות לעבוד אלא רק להגדיל את התודעה ואת הלב כך שייתנו לכל להיות כפי שהוא.

חזרתי מחווית קנייה של גדולים בסופר של רמי לוי במבשרת. אף פעם לא הייתי בסופר שכזה. אני יודעת שזה מטופש, אבל שמחתי שהיו שם הרבה קונים ערבים. כאילו בחווית הצריכה יש משהו שווויוני. זה טוב? זה רע? היום צפיתי שוב ב"שורו" זה מ1990! זה לפני המון המון זמן! זה בישר כל-כך הרבה על החברה הישראלית שבאמת הפכה להיות כל-כך נהנתנית וקפיטליטסית וקומבינטורית שזה מפחיד.

גם בפעם הראשונה בחיי, למדתי השבוע להשתמש בפיצנטה. מי יודע לאן דברים יכולים להתגלגל.

וגם כתבתי טור שאני אוהבת על מדיטציה שתורמת לראיית המציאות כפי שהיא פה  בנרג'י. ובשבוע הבא אתחיל להנחות קבוצת מדיטציה שבועית, שבעה מפגשים של חיים.

ועוד יותר אהבתי שראיתי שתמי ברקאי, חברתי המוכשרת בעמותת החיים… כתבה על ריטריט הוויפאסאנה בו היינו יחדיו

ואיך אפשר בלי מציאות שפחות נעים להסתכל עליה אבל אנחנו מוזמנים לעשות זאת:

ביום חמישי, 24.2.11, בשעה 11.00 תתקיים בבאר שבע צעדה הפגנתית בקריאה:
הכרה עכשיו
הצעדה תצא מהשוק הבדואי ותצעד עד קריית הממשלה.
אנו קוראים לכל חברותינו וחברינו להצטרף לקריאתם של ועדת המעקב, הועדה העממית באל עראקיב והועדה העממית להכרה עכשיו, להגיע לצעדה, ולתמוך במאבקם העיקש של תושבי אל עראקיב ולקרוא להכרה בכפרי הבדואים בנגב.

מדי יום אנו תומכים בתושבי אל עראקיב ומגיעים בבקרים אל הכפר. חשוב גם שנעמוד יחד, כציבור, ונביע את תמיכתנו בזכותם על אדמתם ובתיהם. להרחבת המאבק, בדרך של הפנייה לציבור רחב יותר ועמידה יחד של ציבור רחב יותר – חשיבות מרובה בתמיכה במאבק ובנחישות להביא להצלחתו.

כל מי שיכול להגיע – אנא הודיעו על הגעתכם, האם אתם זקוקים לטרמפ או אם אתם מגיעים עם רכב ויכולים לקחת עמכם טרמפיסטים. ניתן להודיע ב:

052-6886867, tarabut@gmail.com או לרותי 0545-390402 rutilavi@gmail.com

והזמנה ללמוד איך לפגוש את המציאות בכלים של דהרמה וחוכמה

ביום חמישי 3/3 בשעה 19:30 יהיה בבית הסנגהה בתל אביב מפגש עם איריס דותן. איריס כותבת דוקטורט על עשיית שלום בודהיסטית ומיישמת את הידע שלה במסגרות שונות. מידע נוסף כאן
וגם ללמוד על אנשים שעושים  זאת בשטח כאן בדהרמה אקטיביסטית
והזמנה אחרונה אחרונה להבין עוד פן במציאות על פי התפיסה הבודהיסטית:

סדרת מפגשי "שבילים רבים – דהרמה אחת"

בודהיזם מהשורש: על טבעה הריק של המציאות

יום שישי, 18 במרץ 2011

10:00-14:00 (התכנסות ב-9:30)

סמינר הקיבוצים, דרך נמיר 149, תל-אביב

 

משתתפים: ד"ר אביתר שולמן, ד"ר דניאל סטמבלר, מיכל כהן, יובל אידו טל, תומר פרסיקו

מנחים: אילן לוטנברג ואבי פאר

*  *  *

מושג ה"ריקות" (שונייאטא) ידוע במידה זו או אחרת למרבית ההולכים בדרך הבודהיסטית ובמיוחד לאלו הקרובים יותר למסורות הזן והבודהיזם הטיבטי.

למרות שמדובר על אלמנט מרכזי בבודהיזם, ישנן לגביו דעות  והבנות מעורפלות. משפטים כמו "הכל ריק", "אין לדברים שום ממשות" או "צריך לקבל מה שיש כי ממילא אין לדברים ערך", מבטאים הבנות שגויות של המושג הזה ועלולים אפילו להוביל לאורח חיים מוטעה ומזיק. 

עבור אחרים, מדובר במושג בעל ערך פילוסופי בלבד, שאינו קשור לחיי היומיום שלנו וליכולתנו להיחלץ ממעגל הסבל הקיומי שאנו שרויים בו.

הבנת מושג הריקות יכולה להיות דרך נוספת לחקירת  השאלה – מה מקור האי-נחת שנוכחת בחיינו, ומה ניתן לעשות כדי להיחלץ ממנה או לפחות להקל עליה. כפי שנראה במפגש הקרוב, לא הנסיבות החיצוניות, אלא התעתוע, הידיעה השגויה ותפישת המציאות האשלייתית שבאמצעותה אנו בוראים את עולמנו, הם המקור לאותה אי-נחת, לתסכול, למצוקה ולסבל בחיינו, על מגוון ביטוייהם השונים שכולנו מכירים.

כדי להבין לעומק את מושג הריקות  ולהפוך אותו לדרך חיים ולכלי לשחרור עבורנו, עלינו לחקור אותו באופן שיטתי ויסודי מן השורש. במחקר הזה עוסק חיבורו המרכזי של אחד מגדולי הפילוסופים הבודהיסטים, נאגארג'ונה – "שירת השורש של דרך האמצע" – שבימים אלה יצא לאור התרגום העברי הראשון שלו.

המפגש יוקדש לדיון בהבנת טבעה הריק של המציאות ובכשלים היסודיים של התפישה האנושית אשר מייצרים את האי-נחת שבחיינו, כפי שהם באים לידי ביטוי בהגותו של נאגארג'ונה.

להרשמה באתר "בודהיזם בישראל": www.buddhism-israel.org

*  *  *

"שבילים רבים – דהרמה אחת", הינה סדרת מפגשים העוסקת בנושאים שונים מנקודות המבט של המסורות השונות בדרך הבודהיסטית. כל מפגש כולל תרגול מדיטציה מודרך, פאנל של מורים נציגי המסורות השונות, ופרק זמן לשאלות ותשובות.

עלות המפגש: 30 ש"ח לכיסוי ההוצאות. בהתאם למסורת הבודהיסטית, המורים אינם מקבלים תשלום והמשתתפים מוזמנים  לתרום כנדיבות ליבם (דאנא). 

על המשתתפים:

אביתר שולמן
מתרגם הספר "שירת השורש של דרך האמצע". השלים עבודת דוקטורט בלימודי הבודהיזם באוניברסיטה העברית, שהתמקדה בהגותו של נאגארג'ונה. מלמד בודהיזם והגות ותרבות הודית במספר אוניברסיטאות בארץ מזה שבע שנים, וכיום באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת ת"א. במשך אותה התקופה הנחה מספר קבוצות דהרמה, וכיום מקיים קבוצת דהרמה בת"א. אב לנהר, ענבל ולילה. חי במושב מטע.

 דניאל סטמבלר
ד"ר לפילוסופיה, מתרגל את הדהרמה מזה כ- 17שנים. הושפע בעיקר ממסורת נזירי היער של אג'האן צ'ה ומתרגול סוטו זן. תרגל במנזר ואט פא נאנאצ'אט בתאילנד ובמנזר קופאן בנפאל, ולאחרונה תרגל במנזר זן-מאונטיין בניו-יורק בהדרכתו של ג'ון דאידו רושי. הושפע עמוקות מהלימוד של סוזוקי רושי ומייזומי רושי, מחלוצי הזן היפני בארה"ב. גדל בקנדה, עלה לישראל בתקווה לאפשר תרגול זן בארץ וחי בירושלים עם אשתו וילדיו. משמש כמורה המנחה של מרכז הזן בירושלים, כותב ומנגן. עבודת הדוקטורט שלו מתמקדת בחקר הבודהיזם במערב.

 מיכל כהן
מיכל כהן שבה לאחרונה לארץ לאחר שהות ממושכת באשרם בבריטניה, שם התגוררה ופעלה כמנהלת ומורה בכירה. מיכל מתרגלת בודהיזם מזה למעלה מ- 20 שנה, במהלכן תרגלה תקופות ממושכות (הארוכה בהן בת שנה רצופה) בהתבודדות, לימוד מעמיק של הכתבים המוקדמים ותרגול מדיטציה. מלמדת מזה למעלה מעשור במסגרות רבות ברחבי אירופה ובישראל. בעלת תואר MA בחינוך, מומחית לטיפול בליקויי למידה.

יובל אידו טל
חוקר ומרצה בתחומי הפילוסופיה והפסיכולוגיה הבודהיסטית. מלמד מדיטציה בודהיסטית וזן בודהיסטית. מתרגם כתבים מסורתיים ומודרניים בתחומים אלה. לומד ומלמד במסורת הזן היפני.

 תומר פרסיקו
מוסמך האוניברסיטה העברית למדע הדתות, ודוקטורנט ומרצה לנושא באוניברסיטת תל-אביב. מזה חמש שנים בעל טור קבוע לענייני דת ורוחניות באתר מעריב, וכותב מאמרים על נושאים אלו גם בעיתונים וכתבי עת אחרים. חוקר את התרבות הרוחנית של הניו-אייג', הן בצורה אקדמית והן באופן אישי, טייל ותיק בהודו, מתרגל ומלמד מדיטציית ויפאסנה זה תריסר שנים. מורה לתנ"ך ותרבות ישראל בביה"ס הריאלי העברי בחיפה.

*  *  *

 

עקב אילוצי האולם שעומד לרשותנו מספר המקומות מוגבל, ולכן אנו מבקשים להירשם מראש באתר "בודהיזם בישראל": www.buddhism-israel.org

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: